Slovník cizích slovDnes už asi většina lidí používá slovník cizích slov v jeho elektronické internetové podobě. Kromě ní však můžeme tento slovník použít i v klasické tištěné formě. Koupit si jej můžeme jak na pultech knihkupectví, tak na spoustě internetových e-shopů s knihami. Slovníků cizích slov je na trhu více a od různých autorů, takže si můžeme vybrat ten, který nám bude nejvíce vyhovovat. Vzhledem k tomu, že český jazyk se neustále vyvíjí a objevují se v něm stále nová a nová slova, tak samozřejmě i slovníky cizích slov musejí často vycházet v nové, přepracované podobě, do které jsou zahrnuta další slova a jejich výklady.

Nejlepší tištěné slovníky cizích slov

Tištěných slovníků cizích slov najdeme na pultech našich knihkupectví velké množství a tak se podíváme alespoň na několik vybraných, které stojí za zmínku.

Slovník cizích slov – rozšířené nové vydání slovníku, které bylo vydáno v roce 2005 a jeho autorem je Lumír Klimeš. Publikaci vydalo SPN – pedagogické nakladatelství a má 864 stran. Je vhodný nejen pro použití ve všech typech škol, ale i pro domácí použití atd. Jeho cena se pohybuje kolem 250 Kč a ve své nabídce ho má velké množství internetových knihkupectví.

Slovník cizích slov pro nové století – velký slovník, který obsahuje více než 30 000 různých hesel a pojmů. Knihu, jejímž autorem je Jiří Linhart, vydalo roku 2007 nakladatelství Dialog. Publikace má 412 stran a oproti předchozímu slovníku je podstatně levnější – její cena je kolem 100 Kč.

Kapesní slovník cizích slov – jednoduchý a malý slovník, který obsahuje kolem 5 000 hesel. Slovník vydalo Ottovo nakladatelství a podílel se na něm kolektiv autorů. Kniha je velmi levná a seženeme ji v ceně kolem 50 Kč.

Nový slovník cizích slov pro 21.století – rozsáhlý slovník, který obsahuje velké množství nových slov a výrazů, které se v těch starších slovnících cizích slov nevyskytují. Autorem knihy je Matej Barták a kolektiv autorů a vydalo ji nakladatelství Plot.

Školní slovník cizích slov – slovník, jehož autorem je Roman Mikuláš obsahuje kolem 24 000 hesel. Jak už název napovídá, hodí se především k využití ve školách. Roku 2007 jej vydalo nakladatelství Príroda.

Kromě těchto výše zmíněných slovníků nalezneme na pultech českých knihkupectví ještě celou řadu dalších, více či méně rozsáhlých slovníků, které se liší nejen svým rozsahem, ale i dalšími parametry. Každý si tak může vybrat ten, který mu bude nejvíce vyhovovat.

Své místo na Tiscali mají i finance, cestování, hry, horoskopy, recepty nebo auta.

Slovník cizích slov na internetu

Zvláště mladší lidé si však v situaci, kdy nebudou znát význam některého slova, spíše než knihu, otevřou slovník cizích slov v jeho internetové podobě. Internetové slovníky cizích slov mají proti těm tištěným spoustu velkých výhod. Nemusíme je s sebou nikam nosit a dostaneme se k nim z jakéhokoli místa, kde máme přístup na internet. Vyhledávání v internetovém slovníku je navíc malinko rychlejší než v jeho knižní podobě – zapsat příslušné slovo do vyhledávače a stisknout klávesu Enter je přece jenom o něco rychlejší než hledání příslušné stránky v tlusté knize. Internetové slovníky mají navíc neomezenou kapacitu, takže se do nich vejde mnohem větší množství položek. K dalším výhodám patří také fakt, že u některých slovníků je pod jednotlivými termíny diskuse, kam mohou uživatelé psát k danému výrazu doplňující komentáře, které mohou ještě více vysvětlit obsah daného slova. No a konečně poslední, ale nezanedbatelnou výhodou je skutečnost, že za internetový slovník cizích slov nemusíme na rozdíl od toho knižního nic platit. Stejně jako u knižních, tak i u internetových slovníků platí, že jich je celá řada a tak si z nich můžeme kdykoliv vybrat – pokud nám výklad některého slova nepřijde dostatečný, můžeme jednoduše zkusit jiný slovník.

Nejlepší stránky se slovníky cizích slov

Jak jsme si řekli, internetových slovníků cizích slov je docela hodně a navíc se liší v některých funkcích. Podíváme se teď blíže na některé z nich, které patří k těm nejlepším a nejpoužívanějším.

–        slovnik-cizich-slov.abz.cz – jeden z nejpoužívanějších slovníků cizích slov na českém internetu. Vyhledávat v něm můžeme snadno zapsáním příslušného slova do vyhledávacího políčka a kliknutím na tlačítko hledat. Můžeme si také vybrat, jestli chceme hledat slovo začínající na, obsahující, nebo mající význam. Hledat v tomto slovníku cizích slov můžeme i na stránkách s jednotlivými písmeny. V případě, že se na stránce zaregistrujeme, můžeme také sami přidávat nová slova a doplnit jejich významy. Na pravé straně webu je tabulka třiceti nejvyhledávanějších termínů – když klikneme na další, zobrazí se nám stránka s 500 nejvyhledávanějšími slovy.

–        slovnik-cizich-slov.cz – další velký slovník cizích slov, který obsahuje velké množství nejen českých, ale i anglických výrazů. V tom českém najdeme rozsáhlou databázi čítající kolem 40 000 slov a výrazů, které jsou zde vysvětleny. Vyhledáváme zde jednoduše zadáním slova do vyhledávacího rámečku v horní části stránky a kliknutím na Hledat. I zde platí, že si můžeme zobrazit i stránky s jednotlivými písmeny abecedy. Po levé straně pak vidíme nejhledanější výrazy. Součástí stránky je také anglicko-český a česko-anglický slovník cizích slov.

–        slovnik-cizich-slov.net – slovník, který obsahuje nejen cizí slova, ale také různé zkratky nebo jednotky, které se v českém jazyce používají. Vyhledávání v tomto slovníku cizích slov je možné jak klasickým zadáním slova do vyhledávacího pole nebo podle jednotlivých písmen abecedy. Samostatný odkaz v levém menu mají nově přidané výrazy a je zde také možnost položit dotaz na význam slova, které v tomto slovníku ještě není.

–        online-slovnik.cz/slovnik-cizich-slov – další z řady jednoduchých online slovníků cizích slov. Stejně jako předchozí, tak i tento nabízí vyhledávání formou zadání konkrétního termínu a nebo abecedním procházením. Součástí webu jsou i česko-anglický a anglicko-český online překladač a slovník cizích slov.

Akademický slovník cizích slov

Slovníků cizích slov v českém jazyce je mnoho, ale ten největší a nejrozsáhlejší z nich je Akademický slovník cizích slov. Poprvé byl vydán v roce 1995 a o deset let později vyšla jeho nová rozšířená verze s názvem Nový akademický slovník cizích slov. Slovník obsahuje více než sto tisíc významů slov, které se používají a zpracovali jej autoři z Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky. Obsahem tohoto slovníku jsou nejen běžná a často používaná slova, ale také odborné a méně používané výrazy, hovorová, slangová a knižní slova. Kromě samotného významu jednotlivých slov je součástí jednotlivých hesel také množství dalších informací – např. tvaroslovné údaje, stylové zařazení, spisovná výslovnost nebo typické kontextové použití slova. Kromě klasické tištěné verze vyšel Akademický slovník cizích slov také v elektronické podobě – jeho první verze roku 1999 a následně druhá verze v roce 2005.

Slovník cizích slov v ostatních jazycích

Kromě českých slovníků cizích slov můžeme použít také slovníky v cizích jazycích. Asi nejpoužívanější z nich jsou slovníky cizích slov v angličtině, ale na internetu snadno najdeme i verze pro ostatní světové jazyky. Jeden z nejlepších takových slovníků na internetu objevíme pod odkazem http://slovnik.czin.eu/. Slovník obsahuje celkem 24 jazyků (angličtina, afrikánština, arabština, bulharština, čínština, finština, francouzština, chorvatština, italština, japonština, latina, maďarština, němčina, polština, portugalština, rumunština, ruština, řečtina, srbština, slovenština, španělština, švédština, turečtina a vietnamština). Ve všech případech si můžeme nechat přeložit slovo jak z češtiny do daného jazyka, tak naopak z vybraného jazyka do češtiny. Na konci seznamu je pak ještě možnost nechat si vyložit význam počeštěného cizího slova. U velkého množství jednotlivých výrazů je součástí výsledku také správná výslovnost, případně další informace k danému výrazu.

Slovník cizích slov pro mobilní telefony

Když jsme zrovna doma, ať už na stolním počítači nebo na notebooku, tak většinou využijeme běžnou verzi slovníku cizích slov na internetových stránkách. Pokud jsme však někde na cestách a nemáme k dispozici počítač ani notebook, můžeme použít některou z mnoha mobilních aplikací, které slovník cizích slov obsahují. Aplikace s těmito slovníky jsou k dispozici pro všechny hlavní mobilní platformy a mohou je tak používat majitelé mobilů s operačními systémy iOS, Android i Windows Phone. Spousta těchto aplikací je ke stažení zdarma, ale některé kvalitnější jsou placené. Vedle mobilů můžeme aplikace se slovníky cizích slov samozřejmě používat i na jiných zařízeních s příslušnými operačními systémy, jako jsou např. tablety. V dalších kapitolách se blíže podíváme na některé vybrané aplikace pro jednotlivé operační systémy.

Slovník cizích slov pro Android

Operační systém Android je u nás nejrozšířenější mobilní platformou. Mobilní telefon s Androidem má u nás, ale i ve světě většina lidí a tak logicky právě pro něj existuje největší množství aplikací. Velká většina z nich je bezplatná, ale ty nejlepší je třeba si koupit. Jak je na tom Android, co se týká slovníků cizích slov?

Velký slovník cizích slov – velmi kvalitní aplikace pro Android, která obsahuje rozsáhlý slovník cizích slov, zahrnující téměř 19 000 výrazů. Mezi její největší výhody patří možnost vyhledávání offline, takže ji můžeme používat i když zrovna nejsme připojení na internet, dále velmi rychlé a snadné vyhledávání, speciální tlačítko pro hledání neznámého slova na internetu nebo možnost vyhledání označeného slova z jiné mobilní aplikace. Velký slovník cizích slov si můžeme stáhnout v internetovém obchodě Google Play a jeho cena je 45 Kč.

Advanced Dictionary – slovník – v tomto případě se jedná o pokročilý a propracovaný slovník, umožňující překlad a výuku hned v 65 jazycích. Kromě češtiny tak podporuje i angličtinu, němčinu, španělštinu a desítky dalších jazyků. Velkým plusem je, že některé funkce této aplikace lze používat i offline, bez připojení k internetu (např. základní slovník). Mezi další zajímavé funkce patří základy anglické gramatiky + gramatika dalších jazyků, významové a tematické slovníky nebo různé slovní hry. Aplikace je navíc zcela zdarma a pro všechny současné verze systému Android.

CrossDic-křížovkářský slovník – tento slovník pro Android potěší zejména ty, kteří rádi luští křížovky. CrossDic obsahuje více než 23 000 různých slov a frází, se kterými se můžeme setkat nejen v křížovkách. Aplikace je kombinací slovníku cizích slov a křížovkářského slovníku a umožňuje vyhledávání podle různých parametrů. Kromě výrazů do křížovky si tak s její pomocí můžeme najít např. hlavní města, měny, chemické značky prvků a mnoho dalších. Aplikace je k dispozici v obchodě Google Play a stáhnout si ji můžeme zdarma.


Reklama:

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!